top of page

Zajęcia neurorozwojowe dla jeźdźców z osteopatą

Zajęcia pomagają jeźdźcom na każdym poziomie zaawansowania organizować swoje ciało w siodle tak by poruszało się swobodniej, zdrowiej, efektywniej. Jeźdźcy poprawiają czucie własnego ciała i ciała konia. Układ nerwowy poszerza możliwość płynnej adaptacji do ruchu konia. 

Zajęcia prowadzone są metodą

NDT Wysocki
[ Neuro-Development Therapy Wysocki ]

Jest to metoda pracy z ciałem, opracowana w oparciu o podstawy neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii oraz połączenia elementów  metod Feldenkrais i Rolf Movement.  

Jest to proces edukacyjny. Uczy się przede wszystkim układ nerwowy. Zajęcia nie są męczące fizycznie, ale wymagają uważnej eksploracji własnego ciała. Ważne  jest skupienie, interpretacja i precyzja ruchu. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny sposób.

logo.png
20190610-_MG_9957.jpg

Jak wygląda pełen cykl ?

Przygotowaliśmy dla Was

12 zajęć, które będą odbywały się raz w tygodniu, czas trwania 45-55 min.

 

Dodatkowo będzie również dawka teorii w odniesieniu tego co robimy na matach do warunków w siodle - co 4 zajęcia zostaną przedłużone o część teoretyczną.

Jak przygotować się do zajęć?


Zajęcia odbywają się przez komunikator ZOOM. Uczestnicy potrzebują mieć zainstalowaną na komputerze lub w telefonie aplikację zoom.us.

 

Przed każdymi kolejnymi zajęciami będą otrzymywać mailem link do połączenia online.

Uczestnicy widzą prowadzących oraz siebie nawzajem. Na bieżąco są korygowani przez osteopatę. Mogą zadawać pytania i otrzymywać indywidualne wskazówki.

Co będzie potrzebne?
- mata do ćwiczeń
- krzesło
- wygodny strój nie krępujący ruchów

feldenkrais-logo.png
390587_276296952407417_1822531299_n.jpg

Zajęcia prowadzą:

 

Zajęcia neurorozwojowe:

Rafał Wysocki - mgr fizjoterapii
dyplomowany osteopata
certyfikowany terapeuta Rolfingu ®
nauczyciel metody Feldenkraisa ®

certyfikowany terapeuta Anatomy Trains ®

 

Wsparcie w przełożeniu na język jeździecki ;) 

Magdalena Senderowska 

instruktor jazdy konnej 

zoofizjoterapeuta koni

instruktor pilates

 

56435285_589953721518645_1333150650313211904_o.jpg
199442807_1153601261820552_6844242373730383658_n (1).jpg

Dlaczego ciało jeźdźca może potrzebować tego typu zajęć?

 

Dzisiejszy tryb życia, najczęściej nie sprzyja korzystaniu ze swojego ciała w pełni, a wręcz generuje powstawanie ograniczeń. Ludzkie ciało adaptuje się do warunków, z którymi ma do czynienia najwięcej.

 

Najczęściej zatem, do konieczności przetrwania w bezruchu oraz  w pozycjach, które nie są dla niego korzystne -  jak długotrwała praca przed komputerem, prowadzenie samochodu. Znaczenie mają również  deficyty neurorozwojowe we wczesnym okresie naszego życia oraz przebyte urazy. 

 

Kosztem jest ograniczenie zdolności płynnego, swobodnego poruszania. Nasz system sterowania ciałem traci dostęp do pełnej kontroli poszczególnych części ciała.

 

W takiej sytuacji nasz układ nerwowy nie ma przestrzeni do płynnej adaptacji do ruchu konia. Skupia się na tym żeby przetrwać w siodle, angażując mięśnie w sposób gwałtowny i siłowy. Trudniej jest wtedy swobodnie, precyzyjnie i z wyczuciem, komunikować się z ciałem konia.

 

Edukacja  ciała, ukierunkowana na neuro-rozwój, ma na celu przywrócenie i rozszerzenie zdolności układu nerwowego, do wytwarzania i koordynowania ruchu.  Wspiera synchronizację mózg-ciało.

Najbliższy cykl
 

wiosna 2023

szczegóły niebawem

Korzyści:

1. Poprawa wzorca ruchu. 

Układ nerwowy uczy się nowych sposobów wykonywania poszczególnych ruchów. Uczy się poruszać w sposób fizjologiczny – czyli optymalny dla konkretnego organizmu.  Zwiększa się zarówno zakres ruchu w stawach jak i możliwość kontrolowania go ​​przez układ nerwowy. Poprawia się płynność i wydajność ruchu.  

 

2. Poprawa postawy.
Poprzez korygowanie nierównowagi w tkance mięśniowo-powięziowej zwiększa się możliwość ułożenia poszczególnych elementów ciała w równowadze. Ciało uczy się organizować w przestrzeni i względem grawitacji, przy minimalnym wysiłku. Jeździec uczy się korzystać z grawitacji jako wsparcia, w odnajdywaniu stabilności na końskim grzbiecie.

3. Poprawa jakości oddechu. 

Podczas zajęć poprawia się ruchomość struktur w obrębie klatki piersiowej. Żebra odzyskują możliwość swobodnego poruszania przy każdym oddechu. Skrócone tkanki z przodu klatki piersiowej i obręczy barkowej, wracają do funkcjonowania w równowadze. Zmiana  jakości oddychania wpływa również na zrównoważenie ruchomości narządów wewnętrznych.

 

4. Poprawa równowagi i stabilności

Ciało odnajduje wyraźniejszą podstawę.  Stopy zyskują lepszy kontakt z podłożem.  Jeźdźcy zaczynają wyraźnie czuć, jaki wpływ na funkcjonowanie całości ciała, ma ułożenie stóp w strzemionach i ich napięcie. Zaczynają świadomie je wykorzystywać. Utrzymanie postawy oraz równowagi staje się lżejsze. Znacznie zmniejsza się potrzeba „łapania konia” nogami czy napinania barków i rąk w walce o równowagę.

 

6. Poprawa połączenia z koniem.
Komunikacja z koniem i wpływanie na niego staje się lżejsze i bardziej precyzyjne. Dzięki lepszej równowadze i czuciu własnego ciała, sygnały jeźdźca stają się bardziej subtelne, pozbawione „szumów informacyjnych”. 

 

7. Poprawa komfortu we własnym ciele.
Zmniejsza się napięcie i dyskomfort w ciele wynikający z braku równowagi, nadmiernego wysiłku i upośledzenia ruchu. Możliwa staje się jazda bez bólu pleców, bioder, kolan, kostek, barków, napięcia szyi i innych dolegliwości, powszechnych w jeździectwie. Dzięki temu, że ciało uczy się samo inaczej organizować, zmiany mogą być długotrwałe.

 

8. Poprawa priopriocecji. 
W zrównoważonych tkankach receptory odpowiedzialne za określanie pozycji poszczególnych części ciała odzyskują sprawność. Uczestnicy zajęć świadomie częściej zadają sami sobie pytania:

- Jak oddycham?

- Jaka jest moja postawa?

- Gdzie znajduje się moja klatka piersiowa?

- Jak porusza się moja miednica?

- Czy moje barki pozostają swobodnie rozluźnione w danym ruchu, a kiedy się podnoszą?

- Jak moje ciało reaguje w trudnych sytuacjach?

 

9. Wpływ na umysł.
Swobodny oddech i poczucie stabilności w ciele, daje większą otwartość na otoczenie.  Stabilniejsze podparcie zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zwiększa się poziom energii, spokoju i skupienia. W trudnych sytuacjach łatwiej jest zachować równowagę i pewność siebie.

 

10. Zwiększa się czucie konia
Zmiana percepcji przenosi się również na świadomość tego co dzieje się w ciele konia.

- jak porusza się grzbiet konia

- jak koń oddycha

- jak się czuje w danym ruchu i sytuacji

- jak pracują jego łopatki, szyja, kończyny, miednica itp.

- co w moim ciele może to powodować

- jak mogę mu pomóc

 

11. Zmienia się również to jak odbierają nas konie.
Dzięki naszej stabilności zwiększa się poczucie bezpieczeństwa koni w naszej obecności. Chętniej skupiają uwagę na nas i wsłuchują się w nasze sygnały. Zmniejsza się ich potrzeba kontrolowania otoczenia.

Czego możemy się spodziewać 

z kolejnymi sesjami?

1. Podczas pierwszych kilku zajęć zajmiemy się dążeniem do rozluźnienia i zrównoważenia powierzchownych warstw tkanki mięśniowo-powięziowej.

  • poprawienie jakości oddychania

  • elastyczność klatki piersiowej

  • mobilizacja miednicy

  • znalezienie równowagi w relacji stopa-kolano-miednica

  • równowaga między przodem i tyłem ciała

  • równowaga między prawą i lewą stroną – symetria w siodle

 

2. Kolejne sesje to praca z głębszymi warstwami tkanek.

  • organizacja ciała wokół linii pionowej

  • zrozumienie i poprawa funkcjonowania wewnętrznych łuków w stopach

  • zrównoważenie głębokich mięśni brzucha i przepony

  • zrównoważenie kości krzyżowej

  • zrównoważenie szyi i głowy

 

3. Ostatnie sesje to integracja całego ciała - praca nad połączeniem i ugruntowaniem efektów całego cyklu w sposób, który umożliwia płynny ruch i naturalną koordynację.

DODATKOWO:

 

Uczestnicy otrzymają dostęp do szkolenia online: Biomechanika ruchu jeźdźca i konia we wzajemnej relacji

Koszt udziału w całym cyklu to:

 

       Informacje wkrótce

Zgłoszenia prosimy kierować mailem na adres: info@instytutjazdykonnej.pl

bottom of page