Zajęcia neurorozwojowe dla jeźdźców z osteopatą

Chcielibyśmy  zaprosić osoby jeżdżące konno,  na każdym poziomie zaawansowania, na zajęcia neurorozwojowe, przygotowujące ciało do wyjątkowych warunków panujących w siodle.

Zajęcia będą odbywały się ONLINE. Będzie to cykl 12 zajęć, raz w tygodniu

w poniedziałki godz. 20:00

Zaczynamy 27.09.2021

Zajęcia mają na celu edukację i reorganizację własnego ciała, do funkcjonowania w bardziej optymalny sposób. Pozwolą  lepiej poczuć, zrozumieć i zrównoważyć ciało podczas jazdy, ale też w codziennym życiu.  Pomogą wyzbyć się  starych, niekorzystnych nawyków ruchowych, które prowadzą do pojawiania się, lub pogłębiania wad postawy oraz dolegliwości bólowych.

Będziemy pracować nad rozwijaniem fizjologicznej postawy i wzorca ruchu – czyli dostosowanego do danego organizmu, jego budowy i aktualnego stanu. Jeźdźcy, pracując ze swoim ciałem, dostają możliwość precyzyjnego poczucia poszczególnych części swojego ciała, wraz z ich integracja globalną. 

20190610-_MG_9957.jpg
feldenkrais-logo.png
390587_276296952407417_1822531299_n.jpg

Jak wygląda cały cykl zajęć?

Przygotowaliśmy cykl zajęć składających się z:

3 modułów, zawierających:

4 zajęcia z osteopatą, trwające 1 godzinę,

raz w tygodniu.

w poniedziałki

o godz 20:00

W sumie 12 zajęć

 

Dodatkowo

Teoria z instruktorem

(wg potrzeb,ok co 3-4 zajęcia)

-   szersze wyjaśnienie, odniesienia do jazdy oraz wskazówki jak pracować w siodle. Również odpowiedzi na Wasze pytania.

Jak wyglądają poszczególne moduły?

1. Podczas pierwszych kilku zajęć zajmiemy się dążeniem do rozluźnienia i zrównoważenia powierzchownych warstw tkanki mięśniowo-powięziowej.

 • poprawienie jakości oddychania

 • elastyczność klatki piersiowej

 • mobilizacja miednicy

 • znalezienie równowagi w relacji stopa-kolano-miednica

 • równowaga między przodem i tyłem ciała

 • równowaga między prawą i lewą stroną – symetria w siodle

 

2. Kolejne sesje to praca z głębszymi warstwami tkanek.

 • organizacja ciała wokół linii pionowej

 • zrozumienie i poprawa funkcjonowania wewnętrznych łuków w stopach

 • zrównoważenie głębokich mięśni brzucha i przepony

 • zrównoważenie kości krzyżowej

 • zrównoważenie szyi i głowy

 

3. Ostatnie sesje to integracja całego ciała - praca nad połączeniem i ugruntowaniem efektów całego cyklu w sposób, który umożliwia płynny ruch i naturalną koordynację.

Zajęcia prowadzą:

 

Zajęcia neurorozwojowe:

Rafał Wysocki - mgr fizjoterapii
dyplomowany osteopata
certyfikowany terapeuta Rolfingu ®
nauczyciel metody Feldenkraisa ®

certyfikowany terapeuta Anatomy Trains ®

Częsć teoretyczna:

Magdalena Senderowska

instruktor jazdy konnej 

zoofizjoterapeuta koni

 

Jak przygotować się do zajęć?


Zajęcia odbywają się przez komunikator ZOOM. Uczestnicy potrzebują mieć zainstalowaną na komputerze lub w telefonie aplikację zoom.us.

 

Przed każdymi kolejnymi zajęciami będą otrzymywać mailem link do połączenia online.

Uczestnicy widzą prowadzących oraz siebie nawzajem. Na bieżąco są korygowani przez osteopatę. Mogą zadawać pytania i otrzymywać indywidualne wskazówki.

Potrzebny będzie również:
- mata do ćwiczeń
- krzesło
- wygodny strój nie krępujący ruchów

_MG_6322.jpg
logo.png

Zajęcia prowadzone są metodą NDT Wysocki
(Neuro-Development Therapy Wysocki)
w kontekście jazdy konnej. Jest to metoda pracy z ciałem, opracowana w oparciu o podstawy neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii oraz połączenia elementów  metody Feldenkrais i Rolf Movement.  

Nie są ciężkie fizycznie ale wymagają dużo skupienia. Jest to proces edukacyjny, a nie wzmacniający. Uczy się przede wszystkim układ nerwowy. Zajęcia nie są męczące fizycznie, ale wymagające psychicznie.  Ważne  jest skupienie , interpretacja i precyzja ruchu. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny sposób.

Dlaczego ciało jeźdźca może potrzebować tego typu zajęć?

 

Dzisiejszy tryb życia, najczęściej nie sprzyja korzystaniu ze swojego ciała w pełni, a wręcz generuje powstawanie ograniczeń. Ludzkie ciało adaptuje się do warunków, z którymi ma do czynienia najwięcej.

 

Najczęściej zatem, do konieczności przetrwania w bezruchu oraz  w pozycjach, które nie są dla niego korzystne -  jak długotrwała praca przed komputerem, prowadzenie samochodu. Znaczenie mają również  deficyty neurorozwojowe we wczesnym okresie naszego życia oraz przebyte urazy. 

 

Kosztem jest ograniczenie zdolności płynnego, swobodnego poruszania. Nasz system sterowania ciałem traci dostęp do pełnej kontroli poszczególnych części ciała.

 

W takiej sytuacji nasz układ nerwowy nie ma przestrzeni do płynnej adaptacji do ruchu konia. Skupia się na tym żeby przetrwać w siodle, angażując mięśnie w sposób gwałtowny i siłowy. Trudniej jest wtedy swobodnie, precyzyjnie i z wyczuciem, komunikować się z ciałem konia.

 

Edukacja  ciała, ukierunkowana na neuro-rozwój, ma na celu przywrócenie i rozszerzenie zdolności układu nerwowego, do wytwarzania i koordynowania ruchu.  Wspiera synchronizację mózg-ciało.

Korzyści:

1. Poprawa wzorca ruchu. 

Układ nerwowy uczy się nowych sposobów wykonywania poszczególnych ruchów. Uczy się poruszać w sposób fizjologiczny – czyli optymalny dla konkretnego organizmu.  Zwiększa się zarówno zakres ruchu w stawach jak i możliwość kontrolowania go ​​przez układ nerwowy. Poprawia się płynność i wydajność ruchu.  

 

2. Poprawa postawy.
Poprzez korygowanie nierównowagi w tkance mięśniowo-powięziowej zwiększa się możliwość ułożenia poszczególnych elementów ciała w równowadze. Ciało uczy się organizować w przestrzeni i względem grawitacji, przy minimalnym wysiłku. Jeździec uczy się korzystać z grawitacji jako wsparcia, w odnajdywaniu stabilności na końskim grzbiecie.

3. Poprawa jakości oddechu. 

Podczas zajęć poprawia się ruchomość struktur w obrębie klatki piersiowej. Żebra odzyskują możliwość swobodnego poruszania przy każdym oddechu. Skrócone tkanki z przodu klatki piersiowej i obręczy barkowej, wracają do funkcjonowania w równowadze. Zmiana  jakości oddychania wpływa również na zrównoważenie ruchomości narządów wewnętrznych.

 

4. Poprawa równowagi i stabilności

Ciało odnajduje wyraźniejszą podstawę.  Stopy zyskują lepszy kontakt z podłożem.  Jeźdźcy zaczynają wyraźnie czuć, jaki wpływ na funkcjonowanie całości ciała, ma ułożenie stóp w strzemionach i ich napięcie. Zaczynają świadomie je wykorzystywać. Utrzymanie postawy oraz równowagi staje się lżejsze. Znacznie zmniejsza się potrzeba „łapania konia” nogami czy napinania barków i rąk w walce o równowagę.

 

6. Poprawa połączenia z koniem.
Komunikacja z koniem i wpływanie na niego staje się lżejsze i bardziej precyzyjne. Dzięki lepszej równowadze i czuciu własnego ciała, sygnały jeźdźca stają się bardziej subtelne, pozbawione „szumów informacyjnych”. 

 

7. Poprawa komfortu we własnym ciele.
Zmniejsza się napięcie i dyskomfort w ciele wynikający z braku równowagi, nadmiernego wysiłku i upośledzenia ruchu. Możliwa staje się jazda bez bólu pleców, bioder, kolan, kostek, barków, napięcia szyi i innych dolegliwości, powszechnych w jeździectwie. Dzięki temu, że ciało uczy się samo inaczej organizować, zmiany mogą być długotrwałe.

 

8. Poprawa priopriocecji. 
W zrównoważonych tkankach receptory odpowiedzialne za określanie pozycji poszczególnych części ciała odzyskują sprawność. Uczestnicy zajęć świadomie częściej zadają sami sobie pytania:

- Jak oddycham?

- Jaka jest moja postawa?

- Gdzie znajduje się moja klatka piersiowa?

- Jak porusza się moja miednica?

- Czy moje barki pozostają swobodnie rozluźnione w danym ruchu, a kiedy się podnoszą?

- Jak moje ciało reaguje w trudnych sytuacjach?

 

9. Wpływ na umysł.
Swobodny oddech i poczucie stabilności w ciele, daje większą otwartość na otoczenie.  Stabilniejsze podparcie zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zwiększa się poziom energii, spokoju i skupienia. W trudnych sytuacjach łatwiej jest zachować równowagę i pewność siebie.

 

10. Zwiększa się czucie konia
Zmiana percepcji przenosi się również na świadomość tego co dzieje się w ciele konia.

- jak porusza się grzbiet konia

- jak koń oddycha

- jak się czuje w danym ruchu i sytuacji

- jak pracują jego łopatki, szyja, kończyny, miednica itp.

- co w moim ciele może to powodować

- jak mogę mu pomóc

 

11. Zmienia się również to jak odbierają nas konie.
Dzięki naszej stabilności zwiększa się poczucie bezpieczeństwa koni w naszej obecności. Chętniej skupiają uwagę na nas i wsłuchują się w nasze sygnały. Zmniejsza się ich potrzeba kontrolowania otoczenia.

Koszt udziału w całym cyklu to:

 

760 zł płatne jednorazowo

Bądź w trzech ratach:
1 rata 350 zł,
2 rata 250 zł,
3 rata 250 zł


Zgłoszenia prosimy kierować mailem

na adres:   info@instytutjazdykonnej.pl