top of page
AdobeStock_436739052_edited.jpg

Nasza oferta - trening i rehabilitacja

Zobacz jak możemy wesprzeć Ciebie i Twojego konia we wspólnym rozwoju, opartym na zdrowiu i komforcie waszych ciał oraz radości z Waszej relacji.

Jesteśmy zespołem, w którym każde z nas ma swój kawałek w przestrzeni pracy rozwojowej z jeźdźcami i końmi. Jesteśmy też wsparciem dla siebie nawzajem - merytorycznym i mentalnym. Zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą i sprawdzenia co możesz w niej znaleźć dla siebie. 

Trening - na codzień i w ramach konsultacji

AdobeStock_369700159_edited.jpg

Trening jeźdźców

Prowadzi Magda Senderowska //// W pracy z jeźdźcami skupiam się budowaniu porozumienia z własnym ciałem i z koniem, dającego odczucie lekkości i zachowanie zdrowia. Pomagam jeźdźcom organizować swoje ciało w ruchu konia tak, by nie narażać go na przeciążenia i dyskomfort. Wspieram jeźdźców w odnalezieniu wzorca ruchu i postawy dostosowanej do możliwości, budowy, ograniczeń i aktualnej sytuacji danego ciała.

Pokazuję również jak organizować swoje ciało by nie ograniczać ruchu konia oraz wspierać sposób poruszania pełen swobody, zdrowia i piękna. 

Pomagam w komunikacji opartej na zrozumieniu, komforcie i odkrywaniu w koniu chęci współpracy i czerpania przyjemności ze wspólnego ruchu.

Pomagam jeźdźcom wsłuchac się w swoje ciało, ciało konia i zachęcić konia do wsłuchiwania się w ciało jeźdźca.

By lepiej poczuć własne ciało, trening na koniu lubię wspierać ćwiczeniami na ziemi, na macie, wałku do pilatesu, stołku - w zależności od potrzeb​.

BEZPIECZEŃSTWO

Zwracam szczególną uwagę na to by stawarzać podczas jazd warunki dające poczucie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi jak i koniowi. Chcę by moje jazdy były aktywnością regulującą, a nie generującą dodatkowy stres. Stawiam na naukę w okolicznościach, które nie powodują wstrzymywania oddechu i walki o przetrwanie. Zwracam uwagę na to by każde wyzwanie było dopasowane do możliwości układu nerwowego danej osoby (ludzkiej i końskiej), tak by mógł powracać do stanu regulacji i rozluźnienia. 

 

Zobacz cennik

_MG_5403-2.jpg

Trening koni z ziemi

Prowadzi Magda Senderowska //// Ciało konia nie jest naturalnie przystosowane do noszenia ciężaru jeźdźca, ani regularnej pracy na kołach . Może to robić, nawet z korzyścią dla zdrowia, ale potrzebuje do tego przygotowania.  
Obciążeniem może być również brak ruchu - W naturze dzikie konie poruszały się wiele godzin dziennie i do tego przystosowane jest ich ciało. Dlatego świetnym elementem wspierającym zdrowe funkcjonowanie ciała konia, oraz ruch pod siodłem, jest praca z ziemi.

 

Obejmuje:

 • podstawową pracę na halterze lub kawecanowe

 • trening na lonży

 • pracę w ręku z użyciem wodzy na wędzidle, kawecanie lub ogłowiu bezwędzidłowym

 • pracę na luzie - bez użycia ogłowia i liny

 • pilates dla koni

 

Trening z ziemi pomaga kształtować wzorzec ruchu konia, który nie powoduje przeciążeń pod jeźdźcem, ani w pracy z ziemi na kołach. Uczymy konia organizowania swojego ciała w optymalny sposób by czuł się komfortowo, wzmacniał swoje ciało i zachowywał sprawność. Wzmocnienie mięśni głębokich wspiera postawę, która pozwala radzić sobie z mniejszą ilością ruchu niż taka, do której przystosowała konie ewolucja.

Praca z ziemi pomaga również budować pełną lekkosci komunikację między jeźdźcem i koniem - ułatwia zrozumienie sygnałów jakie wysyła człowiek, oraz umiejętność konia do zorganizowania swojego ciała w coraz bardziej zaawansowany sposób. Pomaga również budować relacje z koniem - rozwijać w koniu ciekawość i otwartość na trening. Wspierać poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie sytuacji.

 

 • Współpracuję z parami koń/człowiek ucząc właścicieli koni samodzielnej pracy z ziemi.

 • Pracuje też z niektórymi końmi sama, dając im więcej wsparcia rehabilitacyjnego bądź ucząc je nowych elementów.

 • Uczę też jeźdźców bez własnych koni podstawowej pracy z ziemi, która pomaga nawiązać przyjazne, otwarte relacje, oraz wspierać ciało koni.

 

Model zależy od potrzeb konia i jego człowieka.

GDZIE MOŻNA SIĘ UMÓWIĆ?

 • Na regularny trening można umówić się ze mną w okolicy Warszawy. Dojeżdżam do osób z własnymi lub dzierzawionymi końmi.
   

 • W dalsze rejony kraju, oraz do osób, które w okolicy Warszawy nie mają możliwości umówić się na trening w tygodniu, wybieram się od czasu do czasu na konsultacje weekendowe. 
   

 • Osoby bez swojego konia mogą umówić się ze mną na sesje treningowe w Harmonium koło Nasielska, lub od czasu do czasu w Domu pod kasztanam pod Skierniewicami.

Zobacz cennik

Rehabilitacja koni

 • Fizjoterapia koni

IMG_2917.png

Kinezyterapia - rehabilitacja ruchem

Prowadzi Magda Senderowska //// Indywidualnie dobrane ćwiczenia wspomagające przywrócenie prawidłowych funkcji aparatu ruchu oraz rehabilitację po urazach. Wyrównanie napięć i kształtowanie korzystnego wzorca ruchu.

AdobeStock_241906904_edited.jpg

Terapia manualna

Prowadzi Magda Senderowska //// Pozwala przywracać tkankom konia ich naturalne funkcje. Pomaga uwolnić nagromadzone napięcia. Wspomaga rozluźnienie, odżywienie i regenerację tkanek. Wspomaga zdrowy trening skierowany na kształtowanie korzystnego wzorca ruchu.

Łączę techniki masażu z elementami metody Mastersona, mobilizacji powięziowych i stawowych. Wspomagam terapię kinesiotapingiem - plastrowanie dynamiczne, oraz podkładkami do balansu jeśli jest do tego wskazanie. 

Zobacz cennik

 • Werkowanie i rehabilitacja kopyt

AdobeStock_298284413.jpeg
332676561_1253659712194390_1807780211420459304_n.png

TRAUMA SENSITIVE HOOFCARE

Rehabilitacją kopyt zajmuje się Magdalena Sierocka - TRAUMA SENSITIVE HOOFCARE //// Strugam kopyta w oparciu o nowoczesną wiedzę, którą zdobywam głównie od Advanced Equine Podiatry.

Prawidłowe parametry kopyt mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego ciała konia. W wyniku uwarunkowań genetycznych oraz oddziaływania środowiska kopyta mogą ulegać różnym zaburzeniom.

Problemy, z którymi mogą borykać się nasze konie to np.: zbyt niskie lub zbyt wysokie kąty wsporowe, cienka podeszwa, gnijące strzałki, różne dysbalanse.

 

Zaburzenia balansu generują powstawanie kompensacji. Tkanki poddawane niefizjologicznym obciążeniom narażone są na kontuzje. Powstające napięcia ograniczają naturalne możliwości ruchowe i zaburzają postawę konia. Dysfunkcje powodują utrudnienie zorganizowania ciała względem grawitacji.

 

Ważne by dążyć do najbardziej optymalnej budowy kopyta naszego konia m.in. poprzez prawidłowe struganie. Warto wiedzieć, czy przyczyną kłopotów z ruchem czy też z zachowaniem może być nieprawidłowa budowa kopyt.

Oferuję:

 • Ocenę aktualnego stanu zdrowia kopyta - na podstawie oceny z zewnątrz, oraz dostarczonego przez opiekuna konia uprzednio wykonanego badania RTG (opcjonalnie - zobacz jak wykonać RTG z parametrami potrzebnymi do oceny).  Wizytę dokumentuję zdjęciami kopyt oraz wideo w ruchu tak, aby można było porównać i ocenić zmiany po czasie.

 • Wydajemy zalecenia co do dalszych działań, mających na celu poprawę dobrostanu kopyt.

 • Oferujemy także wsparcie w samodzielnym struganiu konkretnego konia, tutorial dla opiekuna konia i opiekę online pomiędzy konsultacjami, ponowną konsultację po kilkunastu tygodniach
   

TRAUMA SENSITIVE HOOFCARE to także dbałość o stwarzanie koniowi bezpiecznego i pełnego szacunku środowiska, wspieranie samoregulacji emocji i zachowań. Ważne jest dla mnie zdrowie fizyczne podopiecznego tak samo jak jego samopoczucie.  TRAUMA SENSITIVE HOOFCARE - korekcja kopyt uwzględniająca zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną konia.

Zobacz cennik

Wsparcie ciała jeźdźca

Oprócz treningu w siodle możemy wspomóc ciało jeźdźca w następującym zakresie:

20190610-_MG_9985_edited.jpg

Fizjoterapia i osteopatia

Ważną częścią Instytutu Jazdy Konnej jest ścisła współpraca z Kliniką Wysocki w Katowicach - której założycielem jest Rafał Wysocki - współzałożyciel Instytutu. W ramach wsparcia zespołu Kliniki mamy możliwość rozwiązywania problemów w ciele jeźdźców wykraczających poza możliwości treningu jeździeckiego.

 

Zobacz stronę Kliniki 

logo.png

Zajęcia neurorozwojowe NDT Wysocki

199442807_1153601261820552_6844242373730383658_n.jpg

NEURO-DEVELOPMENT THERAPY WYSOCKI - Prowadzi twórca metody
Rafał Wysocki
 //// Zajęcia pomagają jeźdźcom na każdym poziomie zaawansowania organizować swoje ciało w siodle tak by poruszało się swobodniej, zdrowiej, efektywniej. Jeźdźcy poprawiają czucie własnego ciała i ciała konia. Układ nerwowy poszerza możliwość płynnej adaptacji do ruchu konia. 

Jest to metoda pracy z ciałem, opracowana w oparciu o podstawy neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii oraz połączenia elementów  metod Feldenkrais i Rolf Movement.  

Jest to proces edukacyjny. Uczy się przede wszystkim układ nerwowy. Zajęcia nie są męczące fizycznie, ale wymagają uważnej eksploracji własnego ciała. Ważne  jest skupienie, interpretacja i precyzja ruchu. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny sposób.

Z zajęciami NDT Wysocki możecie spotkać się podczas warsztatów neurorozwojowych w stajniach, oraz serii zajęć online 

Kliknij by zobaczyć dostępne opcje i terminy

312166587_618433433404225_7742579086116178428_n.jpg

Pilates dla jeźdźców

Prowadzi Magda Senderowska //// Pilates to forma treningu skierowana na odciążenie kręgosłupa, poprawę postawy. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie głębokie grzbietu, brzucha i dna miednicy, które stabilizują kręgosłup i obręcz biodrową. Pomagają wzmocnić i uelastycznić mięśnie całego ciała, poprawić ruchomość stawów, wyrównywać napięcia mięśniowe. Pozwalają zapobiegać bólom pleców. Wpływają na poprawę jakości oddechu, świadomość ciała i obniżenie poziomu stresu.

Stopniowe wprowadzenie w trening PILATES, ze szczególną uwagą na wyjaśnienie i pokazanie jak prawidłowo poprowadzić poszczególne ruchy, by trening mógł mieć efekt terapeutyczny, a nie obciążający. 

 

Ćwiczenia specjalnie dobrane dla jeźdźców oprócz wzmacniania ciała, pomogą poczuć, zrozumieć i poszerzyć możliwości własnego ciała w zarządzaniu nim na końskim grzbiecie.  

Zobacz dostępne opcje

Skontaktuj się z nami by dowiedzieć się więcej

bottom of page