

Warsztaty neurorozwojowe
z osteopatą
Forma stacjonarna w stajni
Celem warsztatów jest pomóc jeźdźcom w poszukiwaniu jak najbardziej optymalnego sposobu używania swojego ciała w siodle.
Zamiast walki o książkowy wzór prawidłowego dosiadu, dążymy do tego co fizjologiczne - czyli dostosowane do danego organizmu, jego budowy, ograniczeń i możliwości.
To pozwala unikać przeciążeń, dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Daje odczucie jazdy z lekkością i bez walki z własnym ciałem. Koniowi umożliwia swobodne poruszanie, bez ograniczania jego ciała przez deficyty w ciele jeźdźca.
Poprawia się czucie własnego ciała, ciała konia i dzięki temu możliwość harmonijnej komunikacji z koniem. Umiejętność oddziaływania na ciało konia precyzyjnie i adekwatnie do sytuacji - czyli poszerza się coś co możemy nazać "wyczuciem jeździeckim".
Ruch naszego ciała w siodle staje się bardziej swobodny w odczuciu, ergonomiczny i bezpieczny.
Dzięki metodzie pracy skierowanej na neuro-rozwój jeźdźcy uczą się jak poruszać się w sposób świadomy, zwiększając możliwości systemu sterowania ciałem. Uczą się precyzyjniej czuć poszczególne części swojego ciała oraz organizować na nowo jego segmenty, w odniesieniu do ruchu konia i działających na ciało jeźdźca sił.
Zmiany zachodzące w ciele podczas zajęć mają długotrwały wpływ na umiejętność samodzielnego weryfikowania jak funkcjonuje nasze ciało w danej chwili - zarówno w siodle jak i w codziennym życiu.
Warsztaty skierowane są do jeźdźców na każdym poziomie zaawansowania.



Program obejmuje:
-
Wprowadzenie
-
Zajęcia neurorozwojowe na matach metodą NDT Wysocki
-
Na koniu - Praca z ciałem jeźdźca w siodle –z osteopatą i instruktorem
-
Część teoretyczna
Zajęcia NDT Wysocki
(Neuro-Development Therapy Wysocki)
Jest to metoda pracy z ciałem, opracowana w oparciu o podstawy neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii oraz połączenia elementów metody Feldenkrais i Rolf Movement.
Edukacja ciała, ukierunkowana na neuro-rozwój, ma na celu przywrócenie i rozszerzenie zdolności układu nerwowego, do wytwarzania i koordynowania ruchu. Wspiera synchronizację mózg-ciało. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny i ergonomiczny sposób.
Same ćwiczenia nie są ciężkie fizycznie, ale wymagają dużo skupienia. Jest to proces edukacyjny. Ważna jest interpretacja i precyzja ruchu. Każdy ruch wykonywany jest powoli i bardzo uważnie, aby wprowadzić większą świadomość i możliwości.
Ćwiczenia wykonywane są na matach. Do części z nich potrzebne może być krzesło.
Zajęcia w siodle
Prowadzone są przez osteopatę, ze wsparciem instruktora jazdy konnej.
Odbywają się w 2-osobowych grupach, bądź indywidualnie.
Nie są to typowe treningi jazdy konnej, ale indywidualna praca z ciałem jeźdźca na grzbiecie konia. Skierowana na odnajdywanie tego co ogranicza pełen potencjał i poszerzanie możliwość płynnej adaptacji do ruchu konia.
Zajęcia w siodle dostosowane są do potrzeb danego organizmu. Są bardziej formą terapii ciała niż instrukcjami dotyczącymi techniki jazdy konnej. Techniczne wskazówki również czasem nam się przydają, jednak sposób i jakość jazdy na tym etapie zmienia się wyraźnie, głównie dzięki zwiększeniu dostępu układu nerwowego do kontroli poszczególnych części ciała. Zmniejsza się poczucie walki z własnym ciałem o zachowanie określonej postawy. Układ nerwowy przestaje angażować mięśnie w sposób gwałtowny i siłowy na rzecz swobody, lekkości i czucia.
Podczas części teoretycznej...
Opiszemy:
-
Na czym polega nasza metoda pracy z jeźdźcami.
-
Dlaczego nasze ciało potrzebuje przeorganizowania.
-
Jak deficyty w naszych wzorcach ruchu oddziałują na nasze ciało oraz ciało konia.
-
Jak odbieramy pojęcie "prawidłowy dosiad".
-
Jakie stałe elementy są potrzebne by ciało jeźdźca mogło pracować w sposób optymalny, a co jest względne i zależne od możliwości danego organizmu.
-
Skąd się biorą deficyty w postawie, wzorcach ruchu jeźdźców.
-
Będzie nieco anatomii, biomechaniki jeźdźca oraz konia, fizjologii - na potrzeby zrozumienia jak ciało konia i człowieka wzajemnie na siebie oddziałują.
Zajęcia prowadzą:
Mgr fizjoterapii Rafał Wysocki
Dyplomowany osteopata
Nauczyciel metody Feldenkraisa
Certyfikowany terapeuta Rolfingu
Certyfikowany terapeuta Rolf Movement
Certyfikowany terapeuta Anatomy Trains
Magdalena Senderowska
Zoofizjoterapeuta koni
Instruktor jazdy konnej
Trener koni
Instruktor pilates
Najbliższe terminy
27-28.05.2023
Dom pod Kasztanami
Miejsce: Dom pod Kasztanami
Ruda 8, 96-100 Skierniewice
Koszty warsztatów:
Uczestnik z koniem - 1300 zł
Cena zawiera udział z koniem z ośrodka
Możliwe jest również przywiezienie własnego konia - zakwaterowanie konia 60 zł/doba w cenie boks, ściółka, siano bez ograniczeń, możliwość wypuszczenia na padok
Słuchacz 500 zł
-
Słuchacze będą uczestniczyć aktywnie w zajęciach neurorozwojowych na matach, w części teoretycznej, jako obserwatorzy treningów w siodle.
Na miejscu uczestnicy będą dostępny nocleg w cenie 70 zł
- pokoje z łazienkami.
Wyżywienie:
-
śniadanie 20 zł
-
obiad 40 zł
-
kolacja 20 zł
Pytania i zapisy prosimy kierować mailem na adres: info@instytutjazdykonnej.pl
Ilość miejsc jest ograniczona
Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata zaliczki w wysokości:
500 zł jeźdźcy
200 zł słuchacze