top of page
199442807_1153601261820552_6844242373730383658_n.jpg

Warsztaty neurorozwojowe
z osteopatą

Forma stacjonarna w stajni

Celem warsztatów jest pomóc jeźdźcom w poszukiwaniu jak najbardziej optymalnego sposobu używania swojego ciała w siodle.

Zamiast walki o książkowy wzór prawidłowego dosiadu, dążymy do tego co fizjologiczne - czyli dostosowane do danego organizmu, jego budowy, ograniczeń i możliwości.

 

To pozwala unikać przeciążeń, dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Daje odczucie jazdy z lekkością i bez walki z własnym ciałem. Koniowi umożliwia swobodne poruszanie, bez ograniczania jego ciała przez deficyty w ciele jeźdźca.

Poprawia się czucie własnego ciała, ciała konia i dzięki temu możliwość harmonijnej komunikacji z koniem. Umiejętność oddziaływania na ciało konia precyzyjnie i adekwatnie do sytuacji - czyli poszerza się coś co możemy nazać "wyczuciem jeździeckim". 

Ruch naszego ciała w siodle staje się bardziej swobodny w odczuciu, ergonomiczny i bezpieczny.

Dzięki metodzie pracy skierowanej na neuro-rozwój jeźdźcy uczą się jak poruszać się w sposób świadomy, zwiększając możliwości systemu sterowania ciałem. Uczą się precyzyjniej czuć poszczególne części swojego ciała oraz  organizować na nowo jego segmenty, w odniesieniu do ruchu konia i działających na ciało jeźdźca sił. 

 

Zmiany zachodzące w ciele podczas zajęć mają długotrwały wpływ na umiejętność samodzielnego weryfikowania jak funkcjonuje nasze ciało w danej chwili - zarówno w siodle jak i w codziennym życiu.

 

Warsztaty skierowane są do jeźdźców na każdym poziomie zaawansowania.

IMG_6557.jpg
_MG_3355.jpg
IMG_6675.jpg

Program obejmuje:

 • Wprowadzenie

 • Zajęcia neurorozwojowe na matach metodą NDT Wysocki

 • Na koniu - Praca z ciałem jeźdźca w siodle – z osteopatą i instruktorem jazdy konnej

 • Część teoretyczna

Zajęcia NDT Wysocki
(Neuro-Development Therapy Wysocki)

Jest to metoda pracy z ciałem, opracowana w oparciu o podstawy neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii oraz połączenia elementów metody Feldenkrais i Rolf Movement.

Edukacja ciała, ukierunkowana na neuro-rozwój, ma na celu przywrócenie i rozszerzenie zdolności układu nerwowego, do wytwarzania i koordynowania ruchu. Wspiera synchronizację mózg-ciało. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny i ergonomiczny sposób.

Same ćwiczenia nie są ciężkie fizycznie, ale wymagają dużo skupienia. Jest to proces edukacyjny. Ważna jest interpretacja i precyzja ruchu. Każdy ruch wykonywany jest powoli i bardzo uważnie, aby wprowadzić większą świadomość i możliwości.

Ćwiczenia wykonywane są na matach. Do części z nich potrzebne może być krzesło.

Zajęcia w siodle

Prowadzone są przez osteopatę, ze wsparciem instruktora jazdy konnej.
Odbywają się w 2-osobowych grupach, bądź indywidualnie.


Nie są to typowe treningi jazdy konnej, ale indywidualna praca z ciałem jeźdźca na grzbiecie konia. Skierowana na odnajdywanie tego co ogranicza pełen potencjał i poszerzanie możliwość płynnej adaptacji do ruchu konia.


Zajęcia w siodle dostosowane są do potrzeb danego organizmu. Są bardziej formą terapii ciała niż instrukcjami dotyczącymi techniki jazdy konnej. Techniczne wskazówki również czasem nam się przydają, jednak sposób i jakość jazdy na tym etapie zmienia się wyraźnie, głównie dzięki zwiększeniu dostępu układu nerwowego do kontroli poszczególnych części ciała. Zmniejsza się poczucie walki z własnym ciałem o zachowanie określonej postawy. Układ nerwowy przestaje angażować mięśnie w sposób gwałtowny i siłowy na rzecz swobody, lekkości i czucia.

Podczas części teoretycznej...

Opiszemy:

 • Na czym polega nasza metoda pracy z jeźdźcami.

 • Dlaczego nasze ciało potrzebuje przeorganizowania.

 • Jak deficyty w naszych wzorcach ruchu oddziałują na nasze ciało oraz ciało konia.

 • Jak odbieramy pojęcie "prawidłowy dosiad".

 • Jakie stałe elementy są potrzebne by ciało jeźdźca mogło pracować w sposób optymalny, a co jest względne i zależne od możliwości danego organizmu.

 • Skąd się biorą deficyty w postawie, wzorcach ruchu jeźdźców.

 • Będzie nieco anatomii, biomechaniki jeźdźca oraz konia, fizjologii - na potrzeby zrozumienia jak ciało konia i człowieka wzajemnie na siebie oddziałują.

Zajęcia prowadzą:

Mgr fizjoterapii Rafał Wysocki

Dyplomowany osteopata

Nauczyciel metody Feldenkraisa

Certyfikowany terapeuta Rolfingu

Certyfikowany terapeuta Rolf Movement

Certyfikowany terapeuta Anatomy Trains

Magdalena Senderowska

Zoofizjoterapeuta koni

Instruktor jazdy konnej

Trener koni

Instruktor pilates

Najbliższe terminy

Nie mamy w tej chwili zaplanowanego żadnego terminutego tego szkolenia. 

Jeśli interesuje Cię zorganizowanie szkolenia w Twojej stajni, skontaktuj się z nami.

bottom of page