top of page
_MG_5445_edited_edited.jpg

Praca na kołach
bez przeciążeń

Webinar

20.04.2023 godz. 19:00

Dostęp do nagrania

koła.png
koła2.png

Ruch na kołach i łukach nie jest naturalnym sposobem poruszania się koni. W naturze nie jest im potrzebne również zgięcie na kołach. Jeśli koń wie w jakim kierunku zmierza, ekonomicznym rozwiązaniem jest poruszanie się tam najkrótszą drogą. Poruszanie po łuku oznacza pójście „na około” – Jest to zatem stratą energii.  Szczególnie jeśli ruch spowodowany jest ucieczką. Dlatego im koń bardziej spięty, tym mniej będzie chciał odpowiadać na nasze sugestie zgięcia ciała i wpisania się w łuk. Naturalnie spłoszone konie zazwyczaj startują i galopują z głową na zewnątrz.

Po co więc chcemy uczyć konie czegoś co nie jest dla nich naturalne i sensowne?

 1. Pracując na ograniczonej przestrzeni – W obrębie ujeżdżalni nie da się jechać cały czas prosto. W naturalnym dla koni ruchu na łuku mocno dociążone zostają wewnętrzne kończyny. Szczególnie wewnętrzna noga i łopatka. Jeśli ruch w takim wzorcu jest powtarzamy może dojść do przeciążeń. Szczególnie jeśli dołożymy ciężar jeźdźca.
   

 2. Chcąc zapewnić koniom ruch z ziemi w wyższej energii potrzebujemy nieco pracy na kołach. Chyba, że jesteśmy doskonałym sprinterem i możemy pogalopować z koniem do lasu w ręku 😉
   

 3. A może zatem tylko jazda w terenie? – Sprawę komplikują naturalne asymetrie w ciele konia, oraz w naszym ciele. Brak symetrii w końskim ciele najczęściej ma korelację z mocniejszym obciążaniem kończyny po jednej stronie ciała, zarówno piersiowej jak i miednicznej. Nie stanowi to problemu dla koni poruszających się stępem kilkanaście godzin dziennie. Ich ciało jest umięśnione i zrównoważone w wystarczającym dla nich stopniu.
  Jednak jeśli mamy konia, którego ruch jest ograniczony boksem, lub brakiem konieczności poszukiwania pokarmu, jego ciało przystosowuje się do bezruchu. Usztywnia się i „zabetonowuje” by przetrwać w statycznej pozycji. Pogłębiający się brak sprawności prowadzi do powstawania napięć i kompensacji, które często powodują pogłębianie asymetrii.  

Dlatego przydatna okazuje się praca z ziemi, pomagająca koniowi  zarządzać jego równowagą, odciążać przeciążane kończyny i wzmacniać te, które niosą mniej ciężaru, wyrównywać napięcia, poprawiać ruchomość i możliwość odnalezienia balansu. Rozwijamy w ten sposób w ciele konia lepszą zdolność do noszenia ciężaru jeźdźca, dłuższej pracy na kołach z ziemi - bezpiecznie, bez narażania go na przeciążenia  

 

* Koń który biega na lonży lub pracuje na kołach pod jeźdźcem dłuższy czas bez równowagi, narażony jest na przeciążenia i kontuzje w obrębie między innymi:

 • ściegien mieśni zginaczy

 • mięśni międzykostnych

 • aparatu trzeszczkowego

 • stawów kolanowych

 • stawów krzyżowo-biodrowych

 • stawów skroniowo-żuchwowych

 • napięcia w obrębie szyi i grzbietu

 • kompensacje wynikające z niezrównoważonego funkcjonowania taśm mięśniowo-powięziowych

 • zaburzenie funkcjonowania mięśni mięśniozrostu

 

Nauka zdrowego wzorca ruchu na kołach to proces wymagający umiejętności, czasu i cierpliwości.

Podczas webinaru pokażę Wam:

 

 • Jak zacząć.

 • Jakie składowe są Wam potrzebne i jak łączyć je by równowaga była coraz lepsza.

 • Jak to zrobić by już teraz, zanim koń nauczy się równowagi, móc go bezpiecznie pokłusować i pogalopować na lonży lub pod siodłem na ujeżdżalni.

 • Jak od pracy blisko konia przechodzić do możliwości oddziaływania na jego postawę i równowagę będąc coraz dalej.

 

Z każdym koniem jest nieco inaczej i co innego pozwala mu szybciej zrozumieć oraz zrównoważyć ciało. Podzielę się z Wami różnymi strategiami - Różnymi ćwiczeniami, oraz sposobami ich łączenia, w zależności od potrzeb danego konia.

Na webinar zapraszam Was

w czwartek 20.04.2023

o godzinie    19:00

 • Jego treść zostanie nagrana.

Uczestnicy otrzymają dostęp do nagrania, z możliwością obejrzenia w dowolnym czasie.

 • Prowadzi go:
  Magdalena Senderowska
  zoofizjoterapeuta koni
  trener koni i jeźdźców
  instruktor pilates

 

 • Czas trwania około 1,5h.
   

 • Aby mieć dostęp do webinaru na żywo potrzebne jest konto na Facebooku. Jeśli go nie masz, możesz obejrzeć nagranie webinaru, do którego link prześlę dzień później. 

 

Cena szkolenia 120 zł

bottom of page