Zajęcia rozwijające dla jeźdźców z osteopatą

Zapraszamy aktywnych jeźdźców, powracających do jazdy po przerwie, oraz osoby, które planują rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem na zajęcia przygotowujące ciało do wyjątkowych warunków panujących w siodle.

Zajęcia będą odbywały się ONLINE

co 2 tygodnie

Zaczynamy 30.05.2020

godz. 18:00-20:00

Zajęcia mają na celu pomoc w osiągnieciu fizjologicznej postawy i wzorca ruchu – czyli takiego sposobu funkcjonowania w siodle, który zapewni optymalne zrównoważenie i stabilność ciała, wymaga minimalnego wysiłku mięśniowego, zapewnia dużą wydolność statyczno-dynamiczną oraz stwarza warunki właściwego ułożenia i działania narządów wewnętrznych.

Będziemy pracować nad wyzbyciem się starych, niekorzystnych nawyków ruchowych, które prowadzą do pojawienia lub pogłębienia wad postawy oraz objawów bólowych. Utrudniają również jeźdźcom stanie się „wygodnym plecakiem” dla swojego wierzchowca.

Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu, konkretnemu problemowi bądź tematowi związanemu z ciałem jeźdźców.

Warsztaty prowadzi :

 

Rafał Wysocki - mgr fizjoterapii
certyfikowany terapeuta Anatomy Trains ®
certyfikowany terapeuta Rolfingu ®
nauczyciel metody Feldenkraisa ®
dyplomowany osteopata

 

pomoc w przełożeniu na końskie

Magdalena Senderowska -

instruktor jazdy konnej 

zoofizjoterapeuta koni

 

Miejsce:

Internety :)

Połączenie w formie wideokonferencji w aplikacji zoom. Uczestnicy są widoczni i otrzymują indywidualne wskazówki i korekty osteopaty w trakcie. W małej części teoretycznej wyjaśnimy jak wykonywane precyzyjnie i z uważnością ćwiczenia przekładają się na jazdę konną oraz wpływ na konia.

Proponujemy 2 godzinne zajęcia co 2 tygodnie.

Koszt 100 zł

Terminy do ustalenia

Wstępne głoszenia prosimy kierować mailem na adres: info@instytutjazdykonnej.pl


Tematy pierwszej serii zajęć:

1. Praca z oddechem

2. Relacja miednica-kolana-kostki

3. Asymetria - równowaga pomiędzy prawą

i lewą stroną ciała

Zajęcia oparte są na podstawach neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii, metody Feldenkrais ®

i Rolf Movement ® w kontekście jazdy konnej.


Nie są ciężkie fizycznie ale wymagają dużo skupienia. Jest to proces edukacyjny, a nie wzmacniający. Zajęcia są bardziej wymagające neuropsychicznie ponieważ ważna jest interpretacja i precyzja ruchu. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny sposób.

 

Potrzebne będzie krzesło, mata do ćwiczeń oraz na póżniejszym etapie wałek do pilatesu 90 cm
 

Podczas zajęć nie pokażemy Wam dokładnej  ramy, w którą powinniście włożyć własne ciało podczas jazdy konnej. Wykonując szereg precyzyjnych ruchów w dużym skupieniu i z uważnością, będziecie zbierać informacje o swoim ciele. Dowiecie się jak samodzielnie poszukiwać na koniu sposobu poruszania, który dla Waszego ciała będzie optymalny – zdrowy i pozwalający na skuteczne działanie na konia.

Podczas 16 letniej praktyki zawodowej zaobserwowaliśmy, iż jeźdźcy już w bardzo młodym wieku zwracają się do fizjoterapeutów i osteopatów, przede wszystkim z bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Odnotowaliśmy specyficzne wzorce oraz urazowość, powielające się u kolejnych jeźdźców.  Aspekty te były impulsem do stworzenia międzynarodowego projektu, który zaangażował kilka środowisk naukowych i dyscyplin z zakresu profilaktyki zdrowia m.in. Rolf Institute Munich, Guild Feldenkrais London, Institute of Adaptive Health, Kliniki Wysocki, Katedra Biomechatroniki w Zabrzu.

Poprzez współpracę z Katedrą Biomechatroniki, rozłożyliśmy na czynniki pierwsze ruch jeźdźca i jego potrzeby. Osteopatia pomogła nam w zrozumieniu ich na poziomie wielu układów (kostno-stawowego, powięziowo-mieśniowego, nerwowego itd.). Metody Feldenkrais i Rolf Movement, pomogły w przełożeniu tego na zajęcia grupowe, w kontekście jazdy konnej.

Bez odpowiedniego wsparcia instruktora, mającego umiejętność analizy oraz zrozumienia ruchu i postawy, jazda konna często prowadzi do kształtowania niekorzystnego wzorca ruchowego, a powtarzanie tych wzorców podczas kolejnych treningów z czasem prowadzi do przeciążenia układów: kostno-stawowego i mięśniowo-powięziowego, powoduje dolegliwości bólowe, wady postawy i zwyrodnienia stawów

Odpowiednie przygotowanie ciała oraz świadomość, pozwalają jeźdźcom uniknąć obciążeń i urazów - jednocześnie dbając o komfort i zdrowie wierzchowca. Możliwość zachowania fizjologicznej postawy jest niezbędna, również do precyzyjnego, czytelnego oddziaływania na wierzchowca, w zgodzie z jego ruchem.

Instytut Jazdy Konnej  |  info@instytutjazdykonnej.pl  |  tel. 733 146 106 

Copyright © 2018 Instytut Jazdy Konnej | All rights reserved.

Photography by Magdalena Senderowska

  • Facebook - Grey Koło
  • Instagram - Grey Koło
  • YouTube - Szary Koło