Warsztaty rozwijające dla jeźdźców

Ponieważ nie wiemy kiedy będziemy mogli wznowić cykl warsztatów w sali, postanowiliśmy dać uczestnikom możliwość kontynuacji w formie ON-LINE

Zajęcia odbędą się w formie wideokonferencji przez aplikację Zoom.

Temat zostanie podzielony na 2 lub 3 krótsze spotkania.

Terminy do ustalenia z uczestnikami. 

Startujemy 12.06.2020
godz. 18:00-20:00

Warsztaty prowadzi :

 

Rafał Wysocki - mgr fizjoterapii
certyfikowany terapeuta Anatomy Trains ®
certyfikowany terapeuta Rolfingu ®
nauczyciel metody Feldenkraisa ®
dyplomowany osteopata

 

oraz

Magdalena Senderowska -

instruktor jazdy konnej 

zoofizjoterapeuta koni

 

Miejsce:

Zespół Szkół Gastronomicznych

Im. prof. E. Pijanowskiego
ul.Poznańska 6/8, Warszawa

 

Zgłoszenia prosimy kierować mailem na adres: info@instytutjazdykonnej.pl


Potwierdzeniem rezerwacji miejsca będzie wpłata na konto, którego nr otrzymają Państwo w wiadomości zwrotnej.

Wpłaty należy dokonać w ciągu 7 dni od otrzymania maila zwrotnego. 

Zajęcia oparte są na podstawach neurofizjologii, analizy biomechanicznej, posturologii, metody Feldenkrais ® i Rolf Movement ®

w kontekście jazdy konnej.


Nie są ciężkie fizycznie ale wymagają dużo skupienia. Jest to proces edukacyjny, a nie wzmacniający. Zajęcia są bardziej wymagające neuropsychicznie ponieważ ważna jest interpretacja i precyzja ruchu. Ciało odnajduje nowe ścieżki – przeorganizowuje się do funkcjonowania w bardziej naturalny sposób.

 

Należy przyjść zaopatrzonym w  wygodny strój, który nie krępuje ruchów oraz matę do ćwiczeń.
 

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić jeźdźców oraz osoby, które planują rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem na warsztaty przygotowujące ciało do wyjątkowych warunków panujących w siodle.

Przygotowaliśmy cały cykl 4 –godzinnych  zajęć, które będą odbywały się raz w miesiącu w niedzielne poranki.

Warsztaty mają na celu pomoc w osiągnieciu fizjologicznej postawy i wzorca ruchu – czyli takiego sposobu funkcjonowania w siodle, który zapewni optymalne zrównoważenie i stabilność ciała, wymaga minimalnego wysiłku mięśniowego, zapewnia dużą wydolność statyczno-dynamiczną oraz stwarza warunki właściwego ułożenia
i działania narządów wewnętrznych.

Będziemy pracować nad wyzbyciem się starych, niekorzystnych nawyków ruchowych, które prowadzą do pojawienia lub pogłębienia wad postawy oraz objawów bólowych. Utrudniają również jeźdźcom stanie się „wygodnym plecakiem” dla swojego wierzchowca.

Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu, konkretnemu problemowi bądź tematowi związanemu z ciałem jeźdźców.

Możliwy jest udział w całym cyklu bądź pojedynczych warsztatach.

Podczas najbliższych warsztatów zajmiemy się tematem, z którym w różnych jego wariantach boryka się niemal każdy jeździec. Jest to równowaga pomiędzy prawą i lewą stroną ciała – zarówno jeźdźca jak i konia.

Większość ludzi, w wyniku tego jak używają swojego ciała w codziennym życiu, bądź przebytych urazów, nie jest symetryczna. Podobnie jest w przypadku koni, które rodzą się z większą możliwością zginania ciała na jedną stronę. Zarówno ludzie jak i konie mają tendencję do większego obciążania jednej z kończyn.
W jeździe konnej potrzebujemy dążyć do wyrównania tych różnic, inaczej zawsze jedna strona ciała konia zostaje przeciążona, co naraża go na kontuzje.

Aby móc wpływać na różnice w rozłożeniu ciężaru i możliwość zgięcia kłody konia, potrzebujemy połączyć się bardziej z własną kontrolą symetrii oraz tkankami, które są za to odpowiedzialne.
Są to struktury znajdujące się po dwóch stronach naszego ciała. Po bokach, od czyi do podeszw stóp.

Istnieje cały repertuar sposobów na skrzywienie się w siodle, który prezentują jeźdźcy:  przechylanie na bok, załamywanie w talii, zjeżdżanie w siodle na jedną stronę, obciążanie mocniej jednej kości kulszowej, przesunięcie klatki piersiowej, przesunięcie biodra i wiele innych kombinacji.


Na zakrętach dodatkowo w wyższych chodach dochodzi siła odśrodkowa, której musimy nauczyć się nie poddawać, aby nie rozstać się z grzbietem konia ;)  Ta siła jest nam szczególnie niesprzyjająca i na wiele sposobów usiłuje zdezorganizować nasze ciało. Wystarczy spojrzeć jak bardzo musi poprawić się większość jeźdźców po przejechaniu kilku okrążeń na kole w galopie.

A jeśli do tego chcielibyśmy pomóc koniowi odnaleźć jego własną równowagę pomiędzy prawą i lewą kończyną… Zasugerować mu własnym ciałem, które mięśnie na swoich bokach potrzebuje napiąć by ustawić się odpowiednio w zakręcie, lub zachować balans na prostych, walka z własnym ciałem staje się sporym utrudnieniem.

Na początku swojej drogi jeźdźcy starają się po prostu wyjechać prawidłowe zakręty i linie proste bez poczucia walki z własnym ciałem i „spływającym” gdzieś ciałem konia. Zaawansowani dążą do osiągnięcia zrównoważonego w ciele, zmierzającego ku zebraniu, lekkiego wierzchowca. Na każdym z tych etapów i pomiędzy nimi, bardzo przydatna jest umiejętność równoważenia własnego ciała… Czucia co w nas w danym momencie zachodzi, która część ciała „udała się na spacer” i umiejętność odnajdywania ścieżek, które prowadzą do poprawienia sytuacji.

 

Problemy w jeździe konnej wynikające z braku zrównoważonego funkcjonowania łańcuchów mięśniowo-powięziowych znajdujących się po bokach naszego ciała to:

 • Tendencja do zsuwania się na jedną stronę

 • Przesuwanie siodła na jedną stronę

 • Jedna noga mniej stabilna od drugiej

 • Klatka piersiowa przesunięta w bok

 • Barki na nierównej wysokości

 • Głowa opadająca na jedną stronę

 • Nierównomierne rozłożenie ciężaru:

 • Problem z nierównym obciążeniem strzemion

 • Trudność z równomiernym obciążeniem obydwu kości kulszowych

 • Jedna kość kulszowa bliżej kręgosłupa konia niż druga

 • Jedno udo przylega do konia mniej niż drugie

 • Wrażenie nierównej długości strzemion

 • Ustawienie stóp palcami od konia – wychylenie podeszwą na zewnątrz

 • Trudność z zachowaniem równowagi podczas podążania rękami za pyskiem konia (podczas oddawania ręki)

 • Ograniczenie ruchomości obręczy barkowej

 

Podczas zajęć pracując na bazie osteopatii oraz metod Rolf Movement, Metoda Feldenkraisa będziemy pracować nad przywróceniem równowagi i odpowiedniego napięcia w przebiegu tych struktur.

 

Oprócz zwiększenia możliwości ciała jeźdźców do zachowania równowagi i fizjologicznej postawy, poprawimy również możliwość radzenia sobie z:

 • Przemieszczaniem się siodła na jedną stronę z powodu budowy konia

 • Przesuwaniem jeźdźca na zewnątrz na łukach w wyniku działania siły odśrodkowej

 • Problem z załamywaniem w kłębie ( nadmierne zgięcie pomiędzy C6 a C7) zamiast równomiernego zgięcia bocznego ciała konia.

 • Problem z utrzymaniem konia na równym kole (wpadanie łopatką do środka, bądź wypadanie na zewnątrz.

 • Trudność z utrzymaniem konia na linii prostej.

Zyskujemy większą sprawność w:

 • Wyrównanie konia krzywego na jedną stronę – wpłynięcia na wyrównanie ciężaru na obydwu przednich nogach oraz wyrównania klatki piersiowej konia.

 • Wykonywanie chodów bocznych  - właściwe oddziaływanie na konia oraz podążanie za ruchem konia.

 • Płynne podążanie ręką za szyją konia bez utraty równowagi i elastyczności dosiadu.

 • Ułożenie nóg na bokach konia, które nie ogranicza ruchu klatki piersiowej konia.

Podczas zajęć nie pokażemy Wam dokładnej  ramy, w którą powinniście włożyć własne ciało podczas jazdy konnej. Wykonując szereg precyzyjnych ruchów w dużym skupieniu i z uważnością, będziecie zbierać informacje o swoim ciele. Dowiecie się jak samodzielnie poszukiwać na koniu sposobu poruszania, który dla Waszego ciała będzie optymalny – zdrowy i pozwalający na skuteczne działanie na konia.

Podczas 16 letniej praktyki zawodowej zaobserwowaliśmy, iż jeźdźcy już w bardzo młodym wieku zwracają się do fizjoterapeutów i osteopatów, przede wszystkim z bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Odnotowaliśmy specyficzne wzorce oraz urazowość, powielające się u kolejnych jeźdźców.  Aspekty te były impulsem do stworzenia międzynarodowego projektu, który zaangażował kilka środowisk naukowych i dyscyplin z zakresu profilaktyki zdrowia m.in. Rolf Institute Munich, Guild Feldenkrais London, Institute of Adaptive Health, Kliniki Wysocki, Katedra Biomechatroniki w Zabrzu.

Poprzez współpracę z Katedrą Biomechatroniki, rozłożyliśmy na czynniki pierwsze ruch jeźdźca i jego potrzeby. Osteopatia pomogła nam w zrozumieniu ich na poziomie wielu układów (kostno-stawowego, powięziowo-mieśniowego, nerwowego itd.). Metody Feldenkrais i Rolf Movement, pomogły w przełożeniu tego na zajęcia grupowe, w kontekście jazdy konnej.

Bez odpowiedniego wsparcia instruktora, mającego umiejętność analizy oraz zrozumienia ruchu i postawy, jazda konna często prowadzi do kształtowania niekorzystnego wzorca ruchowego, a powtarzanie tych wzorców podczas kolejnych treningów z czasem prowadzi do przeciążenia układów: kostno-stawowego i mięśniowo-powięziowego, powoduje dolegliwości bólowe, wady postawy i zwyrodnienia stawów

Odpowiednie przygotowanie ciała oraz świadomość, pozwalają jeźdźcom uniknąć obciążeń i urazów - jednocześnie dbając o komfort i zdrowie wierzchowca. Możliwość zachowania fizjologicznej postawy jest niezbędna, również do precyzyjnego, czytelnego oddziaływania na wierzchowca, w zgodzie z jego ruchem.

Instytut Jazdy Konnej  |  info@instytutjazdykonnej.pl  |  tel. 733 146 106 

Copyright © 2018 Instytut Jazdy Konnej | All rights reserved.

Photography by Magdalena Senderowska

 • Facebook - Grey Koło
 • Instagram - Grey Koło
 • YouTube - Szary Koło